Bitlis’te fotoğrafçıların gökkuşağı nöbeti: Yağmur altına saatlerce beklediler

İHA

Bitlis’te sonrası çıkan gökkuşağı, fotoğraf tutkunlarını kendine hayran bıraktı.

Son bir haftadır sağanak yağışların etkili olduğu Tatvan’da şehir merkezi, Van Gölü ve gökkuşağını aynı karede yakalamak isteyen fotoğraf sanatçıları, elleri deklanşörde sabırlı bekleyişlerini sürdürdü.

Gökkuşağı için saatlerce beklediler

İlçedeki hava durumunun yeniden yağmur göstermesi üzerine ilçeyi tepeden gören hakim noktalardan biri olan Taşlı Tepe mevkiine çıkan fotoğraf sanatçıları, yağışlardan dolayı çamurlaşan dağ yolunu aşarak yağmur ve dolu yağışının altında saatlerce “Gökkuşağını” bekledi.

Hava şartlarının zorluğuna rağmen, doğanın muhteşem anlarına tanıklık etmek için saatlerce bekleyen fotoğraf sanatçıları, gökkuşağının çıkmasıyla birlikte ardı ardına deklanşöre bastı.

Bu anın kıymetini bilen sanatçılar, doğanın sunduğu eşsiz güzellikleri objektiflerine yansıtarak fotoğraf arşivlerine birbirinden değerli fotoğraf kareleri ekledi.

Van Gölü ve gökkuşağını aynı karede yakaladılar

Zorlu “Gökkuşağı” nöbeti sonrası şehir merkezinin eşsiz silüetiyle birlikte Van Gölü ve gökkuşağını aynı karede yakalamayı başaran fotoğraf sanatçılarının mutluluğu ise objektiflere yansıdı.

Yağmur, çamur ve dolu gibi zorlu hava şartlarına rağmen sanatçıların kararlılığı ve sabrı, doğanın büyüleyici anlarını yakalama arzularının bir göstergesi oldu.

Görüntüler büyüledi

Tatvan’ın benzersiz coğrafyası ve doğal güzellikleriyle birlikte gökkuşağının eşsiz kombinasyonu ise seyrine tatminsiz bir görüntü oluşturdu.

Eşsiz fotoğraf karesini çekmek için günlerdir havayı takip ettiklerini belirten fotoğraf sanatçısı Oktay Subaşı, günlerdir çekmeyi planladıkları kareyi çekmeyi başardıkları için mutlu olduklarını söyledi.

“Kısa süreli de olsa bunu görmek son derece güzeldi”

Son günde de saatlerce yağmur ve dolu yağışı altında sabırlı bekleyişlerini sürdürdüklerini kaydeden Subaşı, “Yağmur sonrası Tatvan’ın gökkuşağı ile fotoğraflarını çekmek için epeydir takipteydik. Bugünün sonunda düşündüğümüz şey gerçekleşti. Yoğun yağmur sonrası tam Tatvan’ın üzerinde gökkuşağı belirlendi. Bizim de bunu fotoğraflama imkanımız oldu. Kısa süreli de olsa bunu görmek son derece güzeldi.” dedi.

Drone Pilotu ve fotoğraf sanatçısı Hakan Okay da, ilk defa şehir merkezinin eşsiz siluetiyle birlikte Van Gölü ve gökkuşağını aynı karede yakalama imkanı bulduğunu ifade etti.

“Fotoğraf için bazen saatlerce bazen ise günlerce beklemek gerekebiliyor”

Uzun ve sabırlı bir bekleyiş ve takibin ardından arşivlerine bir birinden değerli kareler eklemiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Okay, “Yediğimiz yağmur ve dolunun ardından bu eşsiz manzarayı hem görmek hem de fotoğraflamak ayrı bir keyif oldu. Çektiğimiz fotoğraf karelerinde şehir merkezinin eşsiz silüetiyle birlikte Van Gölü ve gökkuşağını aynı karede ilk defa yakalama imkanı bulmuş olduk. Tabii fotoğraf sabır iş, bazen saatlerce bezen ise günlerce beklemek gerekebiliyor. Bu da onlardan biriydi. Sonu güzel olduğu için mutluyuz.” diye konuştu.

Öte yandan, fotoğraf sanatçıları tarafından farklı drone ve farklı çekim teknikleriyle görüntülenen hava değişimi ve gökkuşağının çıkış anı ise seyrine tatminsiz görüntüler oluşturdu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir